Wyświetlacze HMI DWIN Tutorial PL 0

Za pomocą wyświetlaczy firmy DWIN można w szybki sposób stworzyć funkcjonalny, graficzny panel operatorski, użyć jako tła plików graficznych, stworzyć przyciski sterowane panelem dotykowym oraz wyświetlić dane w postaci liczbowej, tekstowej lub za w formie wykresów. 

W zależności od wersji w modułach znajdziemy różne interfejsy komunikacyjne: UART,RS232,RS485,MODBUS RTU,CAN, WiFi.

Programowanie wyświetlaczy DWIN HMI

Tworzenie wyglądu ekranu wyświetlacza oraz logiki jego działania dokonujemy za pomocą oprogramowania DGUS, działającego na komputerach z systemem Windows. Oprogramowanie pozwala na zaimportowanie plików graficznych dla tła oraz ikon, przycisków, ustalenie pozycji przycisków, kontrolek itp. 

Gotowy projekt możemy przenieść do wyświetlacza na dwa sposoby:

  • kopiując go na kartę micro SD, którą wkładamy w gniazdo w wyświetlaczu, oprogramowanie zostaje automatycznie skopiowane z karty do pamięci wyświetlacza
  • za pomocą portu szeregowego UART lub RS232, program DGUS umożliwia przesłanie danych bezpośrednio z oprogramowania do wyświetlacza podłączonego do komputera PC

Całą obsługę interfejsu graficznego przejmuje procesor sterujący wyświetlaczem, co pozwala na stworzenie rozbudowanego panelu operatorskiego HMI sterowanego za pomocą niewielkiego mikrokontrolera np. ESP8266, modułów Arduino itp. 

Sposób komunikacji wyświetlacza z kontrolerem zewnętrznym.

Tworząc oprogramowanie w środowisku DGUS, jednocześnie tworzymy również zmienne odpowiedzialne za stan przycisków, danych na ekranie itp., w momencie przyciśnięcia przycisku lub zmiany zmiennej dane te są wysyłane za pomocą portu UART, następnie mogą zostać odebrane i zinterpretowane. Możliwe jest wysłanie danych do wyświetlacza i zmiana stanu zmiennej itp. Protokół transmisji jest dobrze opisany i najczęściej polega na przesłaniu\odebraniu 8 bajtów danych. 

 

Rodzaje wyświetlaczy DWIN HMI 

Producent podzielił wyświetlacze na kilka kategorii w zależności od dedykowanego zastosowania:

  • Simple application grade oznaczone literkami M lub L
  • Commercial grade oznaczone C
  • Industrial grade oznaczone T
  • Medical grade oznaczone  K
  • Automotive grade oznaczone  Q 
  • Military grade oznaczone  S

W zależności od kategorii wyświetlacze mają różny gwarantowany czas działania podświetlania LED, zakres temperatury pracy oraz typ zastosowanego LCD.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium